Глаукома – небезпечне захворювання зорового нерва, яке виражається в підвищенні внутрішньоочного тиску і поступовій втрати зору. Самостійна діагностика хвороби скрутна, оскільки вона довгий час себе ніяк не проявляє. У міру прогресування патологічного процесу відбувається порушення зорових функцій, звужується зона видимості, можливе настання повної сліпоти. Уникнути настільки небезпечних наслідків допоможе своєчасне звернення до професіоналів. «Мікрохірургія ока» в Коростені надає широкий вибір офтальмологічних послуг, а досвідчені фахівці допоможуть вчасно помітити зміни нормальних функцій аналізатора.
Причини глаукоми і перші ознаки
Головна причина, яка провокує пошкодження зорового нерва, це надлишковий тиск водянистої вологи камер на нейрони. Порушення роботи дренажної системи можуть викликатися наступними факторами:
-
спадкова схильність;
-
особливості будови передньої камери ока (різний обсяг у чоловіків і жінок, азіатів);
-
діабетична ретинопатія;
-
схильність до гіпертензії;
-
важкі очні травми в анамнезі;
-
тривалий прийом стероїдів.
Виявити глаукому самостійно на перших стадіях практично неможливо. Це пов’язано з тим, що вона довгий час протікає безсимптомно. Однак важливою ознакою є поява райдужних розлучень при погляді на світло відразу після пробудження, а також миготіння мушок. Симптом зникає через кілька хвилин.
З прогресуванням хвороби погіршується периферійний зір, спостерігається зникнення бічних зорових полів, людина бачить тунельно. Це відбувається найчастіше тоді, коли вже більша частина нерва пошкоджена. Зміни в цьому випадку необоротні.
Стан офтальмогіпертензіі (підвищеного тиску всередині ока) не відчувається людиною. Тому іноді вона навіть не підозрює про патологічні процеси, що відбуваються всередині її органу зору. Непрямі і прямі симптоми з’являються занадто пізно. Для попередження сліпоти необхідно постійно стежити за своїм здоров’ям і проходити діагностичні обстеження в клініці.
Види і стадії глаукоми
Залежно від віку появи і етіології виділяють кілька різновидів хвороби:
-
Вроджена – рідко зустрічається спадкове захворювання, що діагностується до трьох років, іноді в перші кілька місяців життя.
-
Первинна ювенільна – виникає у дітей, починаючи з трирічного віку.
-
Первинна форма у дорослих людей – діагностується частіше після 40 років і безпосередньо пов’язана зі змінами всередині ока.
-
Вторинна – провокується іншими офтальмологічними захворюваннями (катарактою) або будь-якими пошкоджуючими факторами.
Порушення внутрішньоочного тиску зрідка відбувається внутрішньоутробно, що згодом тягне за собою неправильний розвиток оптичної системи і швидке відмирання зорового нерва. Найчастіше хвороба проявляється у віці сорока років і старше. Вона протікає в кілька стадій:
-
Початкова – характеризується збереженням гостроти периферичного зору, іноді можлива поява центральних сліпих плям, диск зорового нерва заглиблений і розширенй.
-
Розвинена глаукома – оптичний диск по краях заглиблений, значно знижується здатність бачити предмети і поле зору.
-
Далеко зайшла – характерна тунельність (втрата периферичного зору), набряк диска очного нерва і сильне його поглиблення по краях.
-
Термінальна – викликає сліпоту, однак при цьому може зберігатися світосприйняття, відбуваються незворотні зміни будови і функцій очного апарату.
Офтальмологи рекомендують постійно обстежитися для того, щоб не доводити стан зорового апарату до критичного. Важливо вчасно помітити патологію, щоб попередити подальший розвиток патологічного процесу і уникнути важких ускладнень.
Які аналізи необхідні, групи ризику
Хвороба тісно пов’язана з будь-якими відхиленнями дренажної системи ока, а також з судинними порушеннями. Найбільш уразливі до неї люди, найближчі родичі яких хворі на глаукому. Це може говорити про спадкову схильність. При наявності у пацієнтів таких розладів, як короткозорість, далекозорість, офтальмогіпертензія, особливо важливо ретельно стежити за станом зорового аналізатора. Також це правило стосується літніх людей і пацієнтів з хронічними захворюваннями (артеріальна гіпертензія, цукровий діабет).
«Мікрохірургія ока» в Коростені дозволяє швидко і якісно обстежитися на предмет підвищення тиску рідини в оці. Сучасні фахівці оперативно допоможуть виявити порушення навіть на початковому етапі. Діагностика здійснюється комплексно, для її проведення застосовується спеціальний медичний інструментарій. Для вивчення стану зорового апарату призначаються наступні діагностичні дослідження:
-
визначення внутрішньоочного тиску офтальмологічним тонометром;
-
виявлення дефектів поля зору в ході комп’ютерної сфероперіметріі;
-
неінвазівне дослідження товщини оптичного диска нерва за допомогою оптичної когерентної томографії;
-
гоніоскопія – перевірка стану передньої камери ока, встановлення ширини кута між райдужною оболонкою і рогівкою;
-
оптичне і ультразвукове вимірювання товщини рогівки, від цього показника залежить індивідуальна норма кількості водянистої вологи.
Всі процедури проводяться максимально безболісно і комфортно для хворого. Перевага віддається обстеженням, в ході яких не відбувається контакту між інструментами і тканинами. Це зменшує ймовірність виникнення інфекцій та небажаних наслідків.
Ускладнення глаукоми
Найнебезпечніший наслідок захворювання – це повна сліпота і, відповідно, погіршення якості життя пацієнта. Головною особливістю глаукоми є її незворотність. Внутрішньоочна рідина так сильно пошкоджує нервове волокно, що його не можна повернути в попередній стан хірургічним шляхом або медикаментами.
Тому після сорока років офтальмологи рекомендують регулярно проводити вимірювання тиску всередині ока. Відвідувати лікаря слід щороку, а при обтяженої спадковості – двічі на рік. Розвиток серйозної патології можна загальмувати на тій стадії, на якій вона була виявлена, на довгі роки. Подовжити період ремісії і правильно скласти схему лікування здатний тільки кваліфікований фахівець.
Глаукома може спровокувати катаракту – потовщення і помутніння кришталика. Катаракта підвищує внутрішньоочний тиск і сильно погіршує зір. При наявності двох патологій одночасно потребує термінового лікування, оскільки в комплексі вони набагато швидше приведуть до сліпоти, ніж окремо.
Як лікування пропонується операція, в ході якої мутний кришталик замінюється штучної лінзою, що позитивно впливає на дренажну систему ока. Катаракта, як самостійне захворювання, також здатна привести до вторинної глаукоми.
Методи лікування
При виявленні патології офтальмолог проводить поглиблену діагностику, за результатами якої підбирає оптимальні методи терапії для кожного конкретного пацієнта. Сьогодні зупинити прогресування хвороби можна декількома способами:
-
Використання лікарських препаратів у формі гіпотензивних крапель. Такі засоби знижують тиск, можуть надавати системну і місцеву дію.
-
Хірургічна корекція полягає в створенні шляхів для відтоку зайвої водянистої вологи. Вона проводиться за допомогою мікрокатетерів, а також за допомогою видалення невеликої частини тканин для розширення дренажних потоків.
-
Лазерне лікування нерідко доповнює медикаментозну терапію. Лазером здійснюється очищення дренажної очної системи, що збільшує відтік рідини з передньої камери і забезпечує гіпотензію.
Перед вибором програми лікування оцінюється тяжкість стану, виявляються супутні патології, визначаються вік, форма захворювання і стадія його розвитку. «Мікрохірургія ока» в Коростені оснащена всім необхідним медичним обладнанням для проведення грамотної діагностики та терапії.
Офтальмологи вищої категорії індивідуально розробляють схему лікування з урахуванням того, що деякі препарати викликають звикання і з плином часу перестають проявляти свою ефективність. Пацієнт завжди може розраховувати на якісну медичну допомогу в центрі та своєчасну діагностику.