Однією з найпоширеніших аномалій рефракції ока є міопія. У всьому світі від цієї патології страждає більше 2,5 млрд. людей і захворюваність за останні 30 років зросла в 1,7 рази. Щоб отримати зображення предмета, промені світла, відбиті від нього, повинні пройти через оптичну систему ока (рогівку, кришталик, склоподібне тіло) і сфокусуватися на центральній частині сітківки.

Якщо довжина очного яблука збільшена або підвищена заломлююча сила апарату, то центр фокусування променів розташовується перед сітківкою. Ця аномалія зору і називається міопією. Чим далі від сітчастого шару він локалізований, тим сильніше ступінь міопії. Хворий бачить віддалені предмети нечітко, змазано, а близько розташовані – добре. Тому міопію ще називають короткозорістю.

Протилежністю короткозорості є далекозорість (гіперметропія), при якій фокус променів світла позаду поверхнею световоспрінімающая шару ока – сітківкою. У новонароджених і маленьких дітей може відзначатися фізіологічна далекозорість, обумовлена ​​невеликим розміром очного яблука. У міру зростання аномалія зникає.

Які фактори викликають короткозорість?

Міопія може розвинутися внаслідок:

  1. Спадкових факторів – у дітей, чиї батьки страждають на короткозорість, ризик розвитку даної патології істотно вище. Якщо захворювання успадковується за домінантним типом ( «змінена» хромосома пригнічує нормальну), то міопія найчастіше відзначається в підлітковому віці і прогресує повільніше. При рецесивному характері (здоровий ген «маскує» змінений) короткозорість проявляється в ранньому віці, швидше прогресує і ризик розвитку ускладнень набагато вище.

  2. Генетично обумовлених аномалій – дисплазія сполучної тканини призводить до слабкості структур ока (слабкість склери, через яку під дією внутрішньоочного тиску очне яблуко подовжується по поздовжній осі) і порушення акомодації (зміни форми кришталика під дією м’язів). Міопія часто супроводжує генетичні захворювання – синдром Марфана, синдром Елерса-Данлоса тощо. У дітей зі сколіозом, плоскостопістю та іншими порушеннями опорно-рухової системи ймовірність слабкості склери вище, так як всі ці аномалії обумовлені дисплазією сполучної тканини.

  3. Незбалансованого харчування – недолік корисних речовин, порушення раціону, збіднюючі дієти, голодування негативно впливають на дозрівання зорового апарату і його функції.

  4. Деяких соматичних захворювань – інфекційних (кору, скарлатини, туберкульозу), алергічних, обмінних (рахіту, цукрового діабету), запальних (тонзиліту, аденоїдів, гаймориту).

  5. Ендокринної дисфункції – «збій» в гормональному фоні призводить до порушення метаболізму колагену і, як наслідок, до перерозтягнення склери.

  6. Травм – черепно-мозкових, родових, пошкоджень ока.

  7. Порушень гігієни зорової роботи – перенапруження, слабкого освітлення, тривалої роботи за комп’ютером, використання гаджетів, неправильного положення тіла при читанні, письмі, читанні в рухомому транспорті.

  8. Гіпоксії – недолік кисню може бути викликаний внутрішньоутробними порушеннями або недостатнім перебуванням на свіжому повітрі, особливо у дітей в період формування і дозрівання систем аналізаторів.

  9. Загальноюї гіподинамії – зниження м’язової активності призводить до атонії (ослаблення), в тому числі і м’язів очі, що відповідають за акомодацію.

  10. Впливу деяких лікарських препаратів – сульфаніламідів.

  11. Вікових змін – процесів старіння організму.

При збільшенні довжини очного яблука розвивається осьова міопія. Якщо заломлююча сила оптичної системи ока вище норми, то відзначається рефракційна короткозорість. Найчастіше зустрічається змішаний тип аномалії.

Які симптоми супроводжують аномалію?

Початкова стадія короткозорості, як правило, проходить без виражених симптомів. Часто людина не помічає зниження гостроти зору, мружачись або сідаючи/підходячи ближче до предмету. Згодом напруга, при спробі розглянути віддалені об’єкти, викликає:

  • швидку стомлюваність;

  • біль в очах, головний біль;

  • відчуття «тиску» в області перенісся, в скронях.

Відзначаються і зовнішні зміни:

  • поява зморшок в куточках очей – «гусячих лапок» через те, що людина постійно мружиться;

  • очне яблуко «виступає» вперед за межі очної щілини;

  • зіниця розширена.

При ураженні сітківки ока ознаки такі:

  • поява «мушок», «ниток», «волокон», «плям»;

  • спотворення сприйняття кольорів;

  • «двоїння» предметів;

  • підвищення світлочутливості і т.д.

Будь-які порушення гостроти зору або інші симптоми повинні послужити мотивацією до звернення за професійною допомогою.

У чому небезпека міопії?

Порушення гостроти зору впливає на фізичний і психоемоційний стан людини. Хворі з міопією відзначають, що патологія негативно впливає на їхнє повсякденне життя – водіння автомобіля, орієнтування на місцевості, пересуванні в сутінках, читання реклами, вивісок і т.д. У людини, трудова діяльність якої пов’язана із зором знижується працездатність. Короткозорість негативно впливає на успішність у студентів і школярів.

Захворювання погано відбивається і на психоемоційному стані. Короткозора людина знаходиться в напрузі при переході вулиці, пересуванні по сходах, переходах і т.д. Тривала напруга викликає стрес, зниження настрою, неспокій про майбутні зорові функції, відчуття обмеженості, ущербності.

Ускладненнями міопії є:

  • глаукома;

  • дегенеративні зміни зорового нерва і очного дна;

  • геморагії;

  • міопічна макулопатія; 

  • відшарування сітківки.

Ігнорування симптомів міопії, порушення рекомендацій фахівців-офтальмологів може привести до ускладнень, інвалідності та навіть повної втрати зору.

Класифікація короткозорості: ступені та види аномалії

Залежно від ступеня рефракції міопія підрозділяється на:

  • слабку – до 3,00 діоптрій (D);

  • середню – 3,25-6,00 D;

  • високу – >6,00 D.

Високий ступінь короткозорості може досягати значних величин – до -30 D. Якщо при слабкому ступені міопії людина бачить віддалені предмети не чітко, то при сильній він погано бачить і близькі предмети, і віддалені. Як правило, високий ступінь міопії обумовлений ​​спадковими аномаліями і прогресує протягом життя.

Також існує поділ по рівності або нерівності величини рефракції обох очей (ізометропічна і анізометропічна) і за наявністю або відсутністю астигматизму.

Крім того, короткозорість підрозділяється на:

  1. Вроджену – коли внаслідок спадкових мутацій генів або порушення внутрішньоутробного розвитку відбуваються зміни будови ока або його окремих структур. Відзначається з перших днів життя, складно піддається корекції. У новонароджених можлива міопічна рефракція. Найчастіше вона констатується у недоношених дітей, причому величина короткозорості у них тим сильніше, чим більше виражена недоношеність.

  2. Просту (осьову) – найпоширенішу аномалію, обумовлену збільшенням поздовжньої осі ока. Вона характеризується відносно невисокою (до -6 D) величиною. Може розвинутися в дитячому віці, прогресувати в період активного росту (підлітковий) і стабілізується до 20-22 років.

  3. Неправдиву – її ще називають спазматичною, бо у виникненні порушень винна ресничная м’яз. В результаті перенапруги, наприклад, при тривалому розгляданні близько розташованих предметів (зображень на моніторі гаджетів, читанні) м’яз спазмується, що викликає симптоми міопії. Але після того як тонус м’язи приходить в норму, помилкова міопія зникає.

  4. Транзиторну – викликані порушення обумовлені підвищенням глюкози крові або прийомом деяких медикаментів. Часто така міопія оборотна при усуненні причин.

  5. Нічну – порушення рефракції пов’язані з низьким рівнем освітлення, і при нормальній освітленості симптоми зникають.

  6. Рефракційну – при нормальній довжині осі ока переломлюються сила його оптичної системи надмірна.

  7. Ускладнену – викликану змінами в будові та структурі ока.

  8. Прогресуючу – ступінь порушення гостроти зору збільшується через розтягнення заднього відділу ока.

За перебігом патологічного процесу короткозорість поділяють на:

  • стабільну;

  • повільно наростаючу – менше 1,0 D протягом року;

  • швидкопрогресуючу – 1,0 D і більше протягом року).

Крім того, використовується класифікація за віковим періодом виникнення. Своєчасне виявлення порушень і адекватні методи корекції допоможуть уникнути інвалідності і сліпоти.

Які методи діагностики використовуються?

Для підтвердження діагнозу всім пацієнтам призначають комплексне офтальмологічне обстеження. У медичному центрі «Мікрохірургія ока» в Коростені фахівці проводять:

  • візометрію (вимірюють гостроту зору);

  • рефрактометрію (рефракцію обох очей);

  • тонометрію (визначають показники внутрішньоочного тиску);

  • кератометрію (визначають радіус кривизни рогівки);

  • пахіметрію (вимірювання товщини рогівки);

  • ретіноскопію (дослідження заломлюючої здатності);

  • офтальмометрію (визначення сили заломлення рогівкою променів світла);

  • ехобіометрію (ультразвукове дослідження стану структур ока);

  • тонографію (вивчення гідродинаміки ока) та ін.

При комплексному обстеженні проводять перевірку апарату органу зору на наявність інших патологічних змін і захворювань. Застосування передових діагностичних методів і використання сучасної апаратури в медичному центрі «Мікрохірургія ока» дозволяє на ранній стадії виявити аномалію і призначити правильне лікування.

Як вилікувати міопію?

В арсеналі сучасної офтальмології є безліч методів усунення порушення рефракції зору. Для того щоб змістити фокус пучка променів на сітківку, застосовують такі методи корекції:

  • окуляри;

  • контактні лінзи;

  • лазер;

  • заміну кришталика.

Кожен метод має свої показання. Так, наприклад, міопія у дітей лікується консервативними методами – окуляри / лінзи, гімнастика для очей, вітамінотерапія. При лікуванні короткозорості високого ступеня застосовують апаратні техніки (лазеротерапію) і оперативні методи (імплантація штучного кришталика).

Фахівці медичного центра «Мікрохірургія ока» в Коростені ретельно оцінюють всі свідчення і протипоказання методів, індивідуальні особливості пацієнта і підбирають адекватну стратегію лікування. Окуляри – найпростіший і найпоширеніший спосіб поліпшити зір. Вони мають масу переваг:

  • простота догляду, застосування, підбору;

  • доступна вартість;

  • відсутність прямого контакту з тканинами ока;

  • забезпечення нормальної гостроти зору.

Але є у очок і мінуси:

  • крихкість;

  • не коригують бічний зір;

  • обмежують деякі види діяльності;

  • запотівають і т.д.

Сучасні молоді, активні люди віддають перевагу контактним лінзам. Тим більше новинки контактної оптики не тільки коректують гостроту зору, але і уповільнюють:

  • прогресування короткозорості;

  • подовження аксиальной довжини очного яблука.

Фахівці медичного центра «Мікрохірургія ока» в Коростені ознайомлять з новинками контактної оптики і допоможуть підібрати відповідний вид. Але і у лінз є свої недоліки:

  • необхідність частої заміни;

  • складний догляд і зберігання;

  • висока вартість;

  • ретельне дотримання інструкції по установці, носінню, гігієні;

  • ризик розвитку гіпоксії та дистрофії тканин через контакт з рогівкою.

Тому, незважаючи на відмінні результати досліджень корекції міопії за допомогою м’яких контактних лінз, ця оптика рідко використовується в лікуванні дітей дошкільного та шкільного віку.

Лазерна корекція зору користується все більшим попитом. Всього за одне відвідування і 10 хвилин вдається виправити порушення рефракції. Суть методу в «випаровуванні» шару рогівки і досягненні зменшення поздовжньої осі очного яблука.

Всього через кілька днів пацієнт повертається до звичної діяльності і надовго забуває про окуляри, лінзи. Але ексімерлазерних метод теж має список медичних протипоказань. Тому не всім пацієнтам можна повернути гостроту зору таким шляхом.

Високі ступеня міопії вимагають оперативного підходу. Заміна кришталика – ефективна мікрохірургічна операція. Високий професіоналізм, багаторічний досвід роботи і високотехнологічне оснащення операційної хірурга в медичному центрі “Мікрохірургія ока” в Коростені гарантують відмінний і стабільний результат.

У пацієнтів, які пройшли операцію в цьому медичному центрі, відзначається стабілізація короткозорості або значне уповільнення темпів її прогресування (в 70- 95% випадків). При зверненні в клініку фахівці проведуть діагностику, встановлять причини аномалії і призначать оптимальний варіант корекції зору.

Які ще аномалії рефракції лікують в «Мікрохірургії ока»?

В офтальмологічному центрі в Коростені, крім міопії, лікують гіперметропію та астигматизм. Методи діагностики і терапії схожі з описаними вище. Сучасні методи обстеження дозволяють встановити точний діагноз, причину порушення рефракції і підібрати ефективний, безпечний та атравматичний метод лікування.

Кількість оцінок: 1

Дякуємо за повідомлення!
Ми скоро зв'яжемося з Вами.