Закритокутова форма глаукоми зустрічається відносно рідко і відрізняється особливою тяжкістю перебігу. Порушення зору при цьому виникає через підвищення внутрішньоочного тиску, яке пошкоджує нейрони зорового нерва, в результаті чого блокується передача сигналу в головний мозок. Довгий безсимптомний перебіг захворювання в результаті може виявитися гострим приступом, що супроводжується важкими головними болями, різкою втратою координації, розладами шлунково-кишкового тракту. Фахівці медичного центру «Мікрохірургія ока» в Коростені допоможуть своєчасно виявити дану патологію і загальмувати її перебіг, щоб запобігти ускладнення і втрату зору.
Причини появи і перші симптоми
Глаукома закритокутового типу вважається рідкісною патологією і зустрічається лише у 10-20% пацієнтів. Як правило, передається у спадок і обумовлена особливим типом будови ока. У нормальному стані всі структури ока омиваються внутрішньоочною рідиною. Вона виконує кілька функцій, серед яких – доставка поживних речовин (амінокислот і вуглеводів), а також створення сприятливого середовища для роботи клітин імунітету. Рідина постійно відтікає по дренажним (трабекулярним) трубочкам, але при деяких аномаліях будови ока цього не відбувається, і вона накопичується, підвищуючи внутрішньоочний тиск.
Скорочення очного яблука, збільшення розмірів кришталика і потовщення райдужної оболонки підвищують ризики розвитку хвороби. Дані аномалії провокують офтальмогіпертензії і здавлення волокон нерва. У зв’язку з пошкодженням нервових клітин відзначається «випадання» полів центрального і периферичного зору, утворення тунельного. Тиск при цьому зростає дуже швидко, і навіть слабкі подразники можуть викликати повну блокаду відтоку рідини по трабекулярній мережі.
Патологія може тривало протікати безсимптомно до тих пір, поки не буде пошкоджена значна частина нейронів або до настання гострого нападу. Ознаки, що свідчать про можливі порушення:
-
мелькання в очах «мушок»;
-
поява райдужних розлучень при погляді на джерело світла;
-
розмитість предметів, розпливчастість, хворобливість при яскравому освітленні;
-
ниючі очні болю тупого характеру і головні болі в області скронь.
Часто ці фактори виявляються вже на більш пізніх стадіях розвитку патології. Гострий приступ глаукоми викликається швидким підйомом тиску внутрішньоочної рідини. При цьому пацієнт відчуває сильні стискаючі больові відчуття в області очного яблука і відповідної сторони потилиці. Білкова червоніє, різко погіршується видимість, спостерігається загальна слабкість.
Зазвичай це відбувається з одним оком. Крім порушення зорових функцій, яскраво виражені нудота і блювота. Повіки набрякають, зіниця розширюється і приймає неправильну форму. Даний клінічний стан вимагає термінової госпіталізації. Без надання кваліфікованої допомоги хворий може назавжди втратити зір, буквально за лічені години.
Група ризику і рання діагностика
Закритокутова форма захворювання хоча і зустрічається досить рідко, але існують певні фактори, які здатні привести до її розвитку. До патології схильні:
-
Пацієнти, які досягли 30 років і старше.
-
Люди, які мають супутні офтальмологічні порушення, зокрема страждають далекозорістю, а також катарактою.
-
Хворі з обтяженою спадковістю (найближчим родичам діагностувалася глаукома закритокутового типу).
Постійне обстеження у офтальмолога на наявність пошкоджень зорового нерва, офтальмогіпертензії дозволяє вчасно виявити небезпечне захворювання і почати лікування. В «Мікрохірургія ока» в Коростені досвідчені лікарі проведуть діагностику з використанням сучасних медичних технологій та розроблять оптимальну схему терапії.
Методи лікування
Оцінивши стан пацієнта, стадію патологічного процесу та індивідуальні особливості пацієнта, офтальмолог призначає лікування. Однак так як багато лікарських засобів викликають звикання після постійного використання, доктор може змінювати схему терапії в залежності від симптоматики. Крім того, оскільки закритокутова глаукома – це хронічне захворювання, то її перебіг необхідно контролювати постійно.
Суть лікування полягає в зниженні внутрішньоочного тиску. Для цього пропонуються кілька способів:
-
Застосування гіпотензивних крапель. Вони звужують зіницю, розслаблюють трабекулярную мережу, знімають напругу.
-
Лазерна корекція (ірідектомія) – за допомогою спеціального апарату в райдужній оболонці робляться наскрізні отвори, що полегшує відтік зайвої рідини.
-
Хірургічне втручання – проводять для того, щоб замінити потовщений або великий кришталик на більш тонку, але ідентичну оптичну лінзу.
-
Антиглаукомна операція – отвори створюються в очному яблуці, через них тиск здатний вирівнюватися.
При надходженні хворого з гострим приступом лікар в терміновому порядку проводить хірургію. При цьому застосовуються всі доступні заходи зниження тиску рідини на передню камеру ока. «Мікрохірургія ока» в Коростені надає першу допомогу в таких невідкладних станах. Фахівці вищої категорії курують хронічних хворих, «підлаштовуючи» терапію під особливості їх здоров’я, застосовуючи методи доказової медицини.