Гемофтальм – це офтальмологічна патологія, при якій відбувається крововилив в склоподібне тіло. Причини патології різні, але вона вимагає негайної лікарської допомоги. Для лікування крововиливу необхідне сучасне обладнання та висококваліфіковані фахівці. Все це є в «Мікрохірургії ока» в Коростені.
Види «гемофтальма»
Залежно від обсягу крові, що вилила розрізняють наступні види гемофтальма:
-
Частковий – обсяг крові не перевищує 1/3 склоподібного тіла. Як правило, такий вид відзначається при кровотечі з дрібних пошкоджених судин.
-
Субтотальний – кров займає від 1/3 до 2/3 об’єму і його виникнення характерно для сильного травмуючого впливу.
-
Тотальний – кров становить 2/4 і більше обсягу.
Це одне з найважчих офтальмологічних захворювань. Кров надає токсичну дію на структури ока, здавлює судини, порушуючи кровопостачання і приводячи до ішемії тканин.
Які симптоми супроводжують патологію?
Залежно від виду і стадії гемофтальма симптоми можуть проявлятися у вигляді:
-
Мушок, павутинок, крапок, рисок, що виникають в поле зору і переміщаються слідом за рухом очей.
-
Зниження гостроти зору, «туману» перед очима, розпливаються контурів предметів. Після відпочинку і сну чіткість зору відновлюється, що обумовлено переміщенням крові в нижню частину очного яблука в положенні лежачи.
-
Втрати зору аж до часткової сліпоти, коли пацієнт розрізняє тільки світло і темряву.
Патологія в більшості випадків не супроводжується больовим синдромом, що ускладнює своєчасне її виявлення.
Які фактори викликають?
Крововилив – це результат порушення цілісності кровоносних судин, причиною якого можуть стати різні зовнішні і внутрішні чинники:
-
проникаюче поранення очного яблука;
-
ретинопатії, викликані на цукровий діабет, гіпертонію, іншими системними захворюваннями;
-
ретинопатія недоношених дітей;
-
операція на органі зору;
-
тупа травма ока;
-
запальний процес в сітківці.
Методи діагностики захворювання
В медичному центрі «Мікрохірургія ока» в Коростені застосовуються сучасні діагностичні техніки, що дозволяють швидко і інформативно провести обстеження. Щоб встановити причину і тяжкість гемофтальма, застосовують сучасні методи:
-
візометрію;
-
тонометрію;
-
бінокулярну офтальмоскопію з широкою зіницею;
-
біомікроскопію.
Також проводиться ультразвукове сканування очного яблука і вітреальной порожнини. Чим раніше вдається виявити патологію, тим простіше і ефективніше лікування.
Які методи лікування гемофтальма застосовують в «Мікрохірургії ока»?
Сучасна медицина віддає перевагу консервативним або малоінвазивних органозберігаючим методам терапії. При свіжих крововиливах зазвичай проводять консервативне лікування. Тривало існуючий гемофтальм є показанням до проведення вітректомії.
Традиційна медикаментозна терапія включає застосування розсмоктуючих засобів: Дицинон, Дексаметазон, Гепарин. Препарати вводять внутрішньом’язово, парабульбарно. Використовуються й інші розсмоктуючі засоби, наприклад, фермент Гемази.
Але таке лікування ефективне тільки у випадках часткового гемофтальма. При субтотальному ефект незначний, а лікування – тривале. При тотальному – неефективне. Тому в «Мікрохірургії ока» підходять індивідуально і виважено до призначення лікувальних методів.
При рецидивуючому гемофтальмі введення розсмоктуючих препаратів не усуває проблему. Судини продовжують кровоточити. Щоб усунути причину кровотечі, проводять «припікання» їх лазером (лазерна фотокоагуляція) або вводять препарати групи анти-VEGF – блокатори росту ендотелію судин. Основним ефектом цієї терапії є зникнення або зменшення кількості новоутворених судин.
Вітректомію називають «операцією останнього шансу» через те, що її призначають в разі, коли інші методи терапії неефективні. За допомогою мікрохірургічного інструментарію під мікроскопом хірург видаляє згустки крові, «промиває» склоподібне тіло і повертає йому прозорість. Кровоточать судини «запаюють» лазером. У медичному центрі «Мікрохірургії ока» в Коростені операції на оці проводять досвідчені і висококваліфіковані хірурги.